Üyelik Girişi
Faydalı Bağlantılar
Saat
Takvim

Hakkımızda

BULANIK MERKEZ CAMİİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

          İlçemiz 1958 yılında yapılan Merkez Camii cemaatinin ihtiyacına cevap vermediği için yıkılmıştır.

          Bulanık Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği, 53 yıl önce hizmete açılan ve cemaatin ihtiyacını karşılayamadığı Merkez Cami’nin yıkım çalışmalarını tamamlamış ve camiin büyük bir bölümün hayırsever vatandaşların katkıları ile tamamlamıştır.


        Tamamlandığında 5.500 kişi kapasiteli olacak camimizin tamamlanabilmesi için hayırsever vatandaşların yadımlarına ihtiyaç duymaktadır.

 

CAMİİ VE MESCİTLERLE İLGİLİ AYETLER:

a) “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.” (Tevbe 18)

b) “Ta ilk gününden temeli takva üzerine kurulan mescit, elbette içinde bamaza durmana daha layıktır. Onun içerisinde temizlenmeyi seven kişiler vardır.” (Tevbe 108)


c) “Allah’ın mescitleri içinde, Allah’ın isminin anılmasını men eden ve o cescitlerin harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır ? işte o zalimler yok mu, onların bu mescitlere korka korka girmekten başka hakları yoktur. Bunları yapan o zalimlere, dünyada büyük bir felaket ve mahrumiyet, ahirette de büyük bir azap vardır.” (Bakara 114)


d) “Zarar vermek, inkar etmek, mü’minlerin arasını ayırmak, Allah ve Peygamberine karşı savaşanlara daha önceden gözcülük yapmak üzere bir mescit kurup; “Biz sadece iyilik yapmak istedik” diye yemin edenlerin, yalancı olduklarına şüphesiz ki Allah şahittir.” (Tevbe 107)

e) “Mescitler şüphesiz Allah’ındır. Öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken başkasını
katmayın.” (Cin 18)


CAMİİ VE MESCİDLERLE İLGİLİ HADİSLER:


a) “Kim Allah için bir ev inşa ederse (mescit yaparsa) Allah’ta cennet’te onun için bir ev yapar.” (Buhari, Salat 65, Müslim, Mesacid 4)

b) “Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Sahih-i Buhari Cilt 2, sayfa 625)

c) “Beldelerin Allah’a en sevimli yerleri mescitlerdir. Beldelerin Allah’a en evimsiz yerleri de çarşı ve pazarlardır.” (Müslim Mesacid, 288)

d) “Mescidler yeryüzünde Allah’ın evleridir. Gökteki yıldızların yer ehlini aydınlattıkları gibi, onlarda gök ehlini aydınlatırlar. (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid 117)


e) “Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler.” (Tirmizi, Tefsir, Sure 2. H. No 3092)

 

Rabbim güzel hizmetleri daim kılsın. Allah'a emanet dostlar. 

  

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret16322
Ücretsiz Web Sitesi Dene
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-7° -3° -10°
Site Haritası